Czy w Twoim domu stoi wyjątkowe pianino, od lat nieużywane? Czy też odziedziczyłeś fortepian po babci i zastanawiasz się teraz jak sprzedać to pianino? A może jesteś studentem Akademii Muzycznej i pragniesz zamienić obecne pianino na lepszy model? Koniecznie przeczytaj ten artykuł
Zarówno wtedy, gdy „wiemy, co mamy” – na przykład pianino konkretnej marki, kupione w sklepie kilka lat temu, jak i wtedy, gdy nie wiemy nic o instrumencie, sprzedaż pianina lub fortepianu jest pewnym wyzwaniem. Często sentymentalny „element” domu i wystroju – wyjątkowe pianino pod względem historycznym czy estetycznym – staje się problemem, gdy pojawia się wizja przeprowadzki lub potrzebne jest uwolnienie przestrzeni w mieszkaniu.
Wtedy pojawia się chęć (lub konieczność) aby sprzedać takie pianino lub fortepian. Na pierwszy rzut oka może być niezwykle trudno ocenić specyfikę i wartość pianina czy fortepianu. Instrument może prezentować się wyjątkowo i dostojnie – mieć rzeźbienia, złocenia, klawisze pokryte kością słoniową.
Kluczowe jest jednak rzeczowe „przeanalizowanie” fortepianu – i tutaj przychodzimy z pomocą! Wyjaśnimy punkt po punkcie jak sprawdzić wartość pianina, jak przygotować pianino aby je sprzedać i jakie kwestie są najważniejsze przy tworzeniu ogłoszenia – informacji dla potencjalnych klientów.
Jakikolwiek jest Twój powód i motywacja aby sprzedać swoje pianino – świetnie trafiłeś!
Spis treści
- Jak się nazywa? Ustalenie marki
- Jaki to model? Zmierz swój instrument
- Ile ma lat? Znajdź numer seryjny
- Kolor, wykończenie, ilość pedałów i klawiszy
- Indywidualna historia instrumentu
- Istotne informacje dodatkowe
- Przygotowanie kluczowych zdjęć
- Jak sprawdzić wartość pianina? Określenie wartości instrumentu
- Dodanie ogłoszenia na Klaviano
1. Jak się nazywa? Ustalenie marki.
Podstawową sprawą jest określenie nazwy producenta pianina. Znajomość marki jest niezbędna do ustalenia kraju produkcji, modelu i wartości pianina. Nawet jeśli nazwa nic Ci nie mówi – dla osób związanych z branżą fortepianową będzie źródłem wielu wartościowych informacji.
Nazwa marki nie powinna być „ukryta” – zazwyczaj znajduje się na nakrywie przyklawiaturowej.
Jeśli nie ma tam informacji – nie zniechęcaj się!
Otwórz dekiel swojego pianina lub fortepianu i sprawdź jaka nazwa lub znak widnieje na ramie żeliwnej.
Pierwszy krok za Tobą! Gratulacje 🙂
Teraz sprawdź informacje na temat marki instrumentu – dowiedz się w jakim kraju odbywała lub odbywa się produkcja oraz przeczytaj nieco o jej historii.
Na Klaviano przygotowane są artykuły dotyczące wielu marek, ich modeli (z wymiarami), opis historii i różne ciekawostki. Możesz je znaleźć na stronie Klaviano tuż pod ogłoszeniami danej marki. Wystarczy zjechać w dół strony i skorzystać z przygotowanych przez nas informacji.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony producenta jeśli fabryka nadal funkcjonuje. Większość producentów pianin i fortepianów jest również opisana na Wikipedii oraz na specjalistycznych stronach internetowych.
2. Jaki to model? Zmierz swój instrument.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest model pianina lub fortepianu oraz jego wymiary. Jeśli na pierwszy rzut oka nie widzisz oznaczenia modelu (zazwyczaj jest to litera+liczba) – nie zniechęcaj się. Oznaczenie modelu może znajdować się na ramie żeliwnej.
Przykład oznaczenia modelu na ramie żeliwnej w fortepianie:
Oznaczenie modelu na ramie żeliwnej w pianinie:
Niezależnie od tego czy udało Ci się znaleźć model, czy też nie – ustal wymiary swojego instrumentu. Najważniejszymi wymiarami jest wysokość i długość, dlatego zmierz je w pierwszej kolejności. W przypadku pianina kluczowym wymiarem jest wysokość, dla fortepianu będzie to długość. Dodatkowo zmierz szerokość instrumentu. Pomiarów dokonuj od najdalej wysuniętych „punktów”.
Znajomość wymiarów jest pomocna w określeniu modelu pianina lub fortepianu. Możesz skorzystać z artykułów, które umieszczamy pod ogłoszeniami danej marki, gdzie staramy się umieszczać wymiary poszczególnych modeli pianin i fortepianów. Dokładne wymiary konkretnych modeli możesz również znaleźć na stronie producenta.
Kiedy będziesz znał już wymiary, pomoże Ci to również w określeniu typu Twojego instrumentu. Dokładne określenie typu pianinia lub fortepianu pomaga w szybszej sprzedaży, ponieważ wielu klientów poszukuje konkretnego typu instrumentu np. fortepianu “półkoncertowego” albo “salonowego”. O typach instrumentów możesz dowiedzieć się więcej w naszym artykule “Rodzaje Pianin i Fortepianów”.
3. Ile ma lat? Znajdź numer seryjny
Odszukaj numer seryjny – czym on jest i dlaczego to takie istotne?
Każde pianino i fortepian, ten stuletni i ten wyprodukowany kilka lat temu, posiada swój indywidualny numer. Dzięki niemu w większości przypadków możemy określić rok produkcji z dokładnością do roku lub kilku lat. Jeśli nie znasz numeru seryjnego swojego instrumentu koniecznie przeczytaj nasz artykuł z którego dowiesz się jak go znaleźć.
Jeżeli znasz już numer swojego instrumentu, skorzystaj z naszych list numerów seryjnych znajdujących się w artykułach Klaviano (pod ogłoszeniami konkretnej marki) lub znajdź listy producenta Twojego instrumentu w wyszukiwarce internetowej. Na liście, koło każdego numeru seryjnego umieszczony jest rok produkcji.
Jeśli nie jesteś w stanie ustalić roku produkcji po numerze seryjnym – skontaktuj się z nami.
4. Kolor, wykończenie, ilość pedałów i klawiszy
Podstawowe informacje już masz. Teraz czas na wizualny opis instrumentu oraz liczenie! Ale nie martw się – wyższa matematyka nie będzie Ci potrzebna 🙂
- Kolor pianina – Teoretycznie pianino czy fortepian mogą być pomalowane na rozmaite kolory. Najczęściej jednak spotykane są pianina czarne oraz białe, a także cała gama pianin „drewnianych” – są to różne odcienie brązu w zależności od użytej okleiny.
- Wykończenie – Wysoki połysk / Satynowy (półpołysk) / Matowy
- Liczba pedałów – Sprawdź czy Twój instrument posiada 2 czy 3 pedały oraz czy są one sprawne. Jak to sprawdzić? Zachęcamy do obejrzenia filmu na YouTube, który pomoże Ci w ocenie działania pedałów.
- Liczba klawiszy – Współczesne pianina i fortepiany akustyczne mają standardowo 88 klawiszy (białych i czarnych). Jednak nie zawsze tak było – w starszych modelach klawiatura jest o 3 klawisze krótsza, ma ich 85. Jeśli chcesz możesz policzyć wszystkie. Nie jest to jednak konieczne. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z układem klawiszy w pianinach z 85 oraz 88 klawiszami, dzięki nim możesz szybko sprawdzić ile klawiszy posiada Twój instrument.
5. Indywidualna historia instrumentu
Znasz już markę, numer seryjny, datę produkcji i model. Świetnie!
Teraz czas na dochodzenie, wywiad, powrót do przeszłości…. Twoim zadaniem będzie dowiedzieć się jak najwięcej o instrumencie, który zamierzasz sprzedać.
Poniżej kilka podpowiedzi:
- Skąd instrument znalazł się w domu i kiedy?
- Czy był regularnie strojony? I czy aktualnie jest nastrojony?
- Czy był poddany pracom renowacyjnym? Czego dotyczyły?
- Czy ktoś grał na pianinie, czy służy wyłącznie jako element dekoracji? Jak często było używane?
- W jakich warunkach instrument się znajdował? (dom/mieszkanie, odległość od okien, ogrzewania)
Jeśli masz możliwość skontaktuj się również z poprzednim właścicielem.
6. Istotne informacje dodatkowe
Każdy instrument jest wyjątkowy i ma pewne cechy charakterystyczne. Może być prosty, klasyczny, bez zdobień i „udziwnień” lub wręcz przeciwnie – może być bogato zdobiony.
Opisz cechy szczególne oraz wszystkie mankamenty pianina.
- Przykłady cech szczególnych – rzeźbienia, zdobienia, złocenia, świeczniki, kość słoniowa na klawiszach itp.
- Przykłady mankamentów – usterki, odpryski, niedziałające klawisze lub pedały, pęknięte struny itp.
7. Przygotuj zdjęcia
Wszystkie praktyczne informacje (poza ceną) już udało Ci się zdobyć!
Czas na zdjęcia potrzebne do ogłoszenia. To niezwykle ważna sprawa!
Pewnie znasz to określenie, że „kupujemy oczami” i wiesz, jak ważne jest profesjonalne przedstawienie produktu 🙂 Wyobraź sobie, że Twój fortepian jest gwiazdą sesji zdjęciowej. Nie wystarczy, że wykonasz po prostu ogólne zdjęcie, w dodatku niewyraźne… Potraktuj to zadanie priorytetowo.
Jeżeli chcesz skutecznie przyciągnąć uwagę klienta i jak najszybciej sprzedać swoje pianino, zastosuj się do poniższych rad:
a) warunki – zwróć uwagę na dobre oświetlenie. Najlepiej wybierz słoneczny dzień, odsłoń zasłony, wykorzystaj dzienne światło. Jeśli to nie wystarczy, możesz skorzystać z lampy błyskowej.
b) jakość – zadbaj o to, aby zdjęcia miały wysoką rozdzielczość i były ostre!
c) nie kryj instrumentu – zdejmij wszystko co na nim stoi (np. kwiaty, ozdoby, świeczniki itp.) Jest to bardzo istotne, ponieważ potencjalny klient może podejrzewać że kładąc coś na instrumencie, zasłaniając jakiś fragment, ukrywasz jego niedoskonałości.
d) ilość – im więcej zdjęć i perspektyw, tym lepiej (10-15 fotografii). Tym sposobem zwiększysz swoje szanse na sprzedaż oraz unikniesz próśb od zainteresowanych o lepsze ujęcia, czy wysłanie większej ilości zdjęć.
e) nagranie video – jeśli potrafisz grać lub znasz kogoś, kto mógłby zaprezentować utwór na Twoim pianinie – koniecznie dołącz nagranie do ogłoszenia.
Jeśli nie umiesz grać na pianinie, pomocne będzie nagranie dźwięku wszystkich klawiszy po kolei. Potencjalny klient będzie wiedział czego się spodziewać i wyróżnisz się na tle innych ogłoszeń.
f) najważniejsze elementy instrumentu do sfotografowania jeśli sprzedać swoje pianino:
- Cały instrument z otwartą i zamkniętą nakrywą / deklem
- Klawiatura
- Pedały
- Szczegóły – szyld, logo, oznaczenie modelu, numer seryjny
- Wnętrze pianina – w przypadku pianina zdejmij górne i dolne drzwiczki. Wykonaj zdjęcie strun, młotków, itp.
- Wnętrze fortepianu – w fortepianie otwórz dekiel duży i mały i użyj podpórki, aby wyeksponować wnętrze do zdjęć.
- Mankamenty – pęknięcia, rysy, uszczerbki
Przykłady poprawnie wykonanych zdjęć:
Cały instrument z otwartą i zamkniętą nakrywą / deklem
Klawiatura
Pedały
Szyld
Logo
Oznaczenie modelu
Numer seryjny
Wnętrze pianina – zdejmij górne i dolne drzwiczki. Wykonaj zdjęcie strun, młotków, itp.
8. Jak sprawdzić wartość pianina? Określenie wartości instrumentu
To jedno z większych wyzwań. Przede wszystkim weź pod uwagę, że jako amator nie jesteś w stanie sam dokładnie ocenić wartości pianina, szczególnie odziedziczonego. Najpewniejszą i najdokładniejszą opinię uzyskasz od niezależnego technika. Taka konsultacja jest płatna, lecz bardzo pomocna. Rozwieje wątpliwości, a specjalista może również przy okazji sprawdzić dokładnie stan instrumentu i go nastroić.
Jeżeli nie masz możliwości żeby skorzystać z takiej opcji, sugerujemy dwa sposoby, aby na własną rękę określić wartość instrumentu:
– w Wyszukiwarce Klaviano poszukaj ofert pianin podobnych do Twojego. Być może znajdziesz oferty z tym samym modelem, a nawet zbliżonym rocznikiem – wtedy będziesz miał pewien przekrój cen. Oczywiście porównując w ten sposób wartość, trzeba również wziąć pod uwagę np. stan mechanizmu instrumentu.
– Skontaktuj się z nami i poproś o wycenę podając następujące informacje:
- Rodzaj instrumentu (fortepian / pianino)
- Marka
- Model + Wymiary
- Rok produkcji lub Numer seryjny
- Zdjęcia instrumentu (patrz: „7. Przygotuj zdjęcia”)
Pomożemy Ci uzyskać orientacyjną wartość pianina.
9. Dodanie ogłoszenia na Klaviano
Gratulacje! Masz już wszystkie potrzebne materiały aby sprzedać swój instrument– teraz wystaw swoje pianino lub fortepian na sprzedaż!
Dlaczego właśnie Klaviano? Bardzo dobre pytanie! Powodów jest kilka.
Przede wszystkim jest to największy portal zrzeszający osoby zainteresowane kupnem pianina.
Dodając swoje ogłoszenie możesz dotrzeć do ponad 100 000 potencjalnych klientów odwiedzających nasz portal miesięcznie.
Od lat jesteśmy w branży i wykorzystujemy nasze doświadczenie aby zwiększać skuteczność sprzedaży.
Nasz zespół jest dostępny dla klientów i chętnie udziela wskazówek oraz pomocy (przez telefon, email, Whatsapp).
Formularz ogłoszenia
Zanim dodasz ogłoszenie możesz zapoznać się z naszym formularzem. Zwróć uwagę, że jest przygotowany w sposób bardzo intuicyjny. Możesz być pewien, że po przeczytaniu tego wpisu nic Cię w nim nie zaskoczy!
Błędy przy dodawaniu ogłoszenia – tego unikaj:
- niewyraźne, ciemne, obrócone zdjęcia
- brak opisu i detali
- opis pozbawiony konkretnych informacji przydatnych dla klienta
- niezrozumiałe określenia, skupienie na sentymentalnej wartości pianina
Informacje zebrane, opis przygotowany, zdjęcia zrobione… a może dodałeś już ogłoszenie? Możesz być pewien, że jeśli zastosowałeś się do naszych wskazówek, zrobiłeś maksymalnie dużo, aby Twoje ogłoszenie było klarowne i interesujące dla odbiorców!
Pozostaje tylko jedno… czekać na wiadomości od zainteresowanych klientów
Bardzo profesjonalne podejście do tematu. Wskazówki dotyczące sprzedaży starego pianina bardzo mi pomogły w przygotowaniu oferty
Cieszymy się że mogliśmy pomóc i życzymy powodzenia w sprzedaży.