Fortepian jest jednym z najbardziej fascynujących instrumentów muzycznych na świecie. Wiąże się z nim tak wiele historii, tak i prawdziwych jaki i absurdalnych, że postanowiliśmy zrobić zestawienie. Najbardziej interesujących faktów i mitów dotyczących fortepianu, o których możesz nie wiedzieć! Czy słoik z wodą zastąpi nawilżacz? Jak często stroić pianino jeżeli na nim nie gram? Te informacje o fortepianie są świetne do dzielenia się nimi z dziećmi, przyjaciółmi, rodziną, klasą muzyczną lub po prostu wiedzieć samemu dla siebie, jak na prawdziwego piano-freaka przystało 😉

Fakty i mity na temat pianina

1. Naczynie z wodą włożone do pianina zapewni mu odpowiednią wilgotność

Sugerowana przez producentów idealna wilgotność dla pianina powinna wynosić od 42% do 65%. Najlepiej ją uzyskać korzystając z odpowiednich nawilżaczy i osuszaczy powietrza oraz systemu kontroli wilgotności pianina. Wśród dostępnych na rynku nawilżaczy należy wybrać taki dostosowany wielkością do wymiarów pokoju, w którym stoi instrument. Nawilżacze takie w suchych pomieszczeniach potrafią pochłonąć nawet ok. 8 litrów wody dziennie. Zanim znalazły się one w powszechnym użyciu prawidłową wilgotność pianina/fortepianu w zbyt suchych pomieszczeniach próbowano uzyskać, wstawiając do jego wnętrza jakieś naczynie z wodą. Wodę tą uzupełniano co jakiś czas w zależności jak dużo jej “wypił” instrument. Obecnie absolutnie nie polecamy takich rozwiązań!

rust in the piano
rust in the piano

Naczynie z wodą pozostawione w pianinie może spowodować bowiem rdzewienie strun i pękanie rezonansu.

2. Większe pianino ma lepszy dźwięk

Tak ale bardziej istotne jest to jaką skalę posiada instrument, jakość materiałów z jakich został wykonany oraz solidne wykonanie samego pianina/fortepianu. Wielkość (czyli wysokość pianina lub długość fortepianu) nie będzie miała, aż takiego znaczenia jeśli instrument nie będzie spełniał wcześniej wymienionych warunków.

3. Nie muszę stroić pianina jeśli nikt na nim nie gra / Pianino wystarczy nastroić tylko raz w życiu

piano tuner

Jak często stroić pianino? Niezależnie od tego jak często grasz na swoim fortepianie wymaga ono strojenia, minimum raz w roku. Wraz ze zmianą pór roku zmienia się również temperatura oraz wilgotność, a te dwa czynniki powodują rozstrojenie fortepianu, niezależnie od tego, czy gra się na nim regularnie, czy nie. Jeżeli zrezygnujemy z regularnego strojenia naszego instrumentu (bo i tak nikt na min nie gra) to stopniowo jego dźwięk zacznie się się robić coraz bardziej płaski, aż do momentu, w którym gra na nim będzie powodowała ból uszu. Przywrócenie takiego zaniedbanego fortepianu lub pianina do normalnego stanu, będzie wymagać od nas więcej niż jednego strojenia lub nawet innych zabiegów naprawczych. Ile czasu zajmuje nastrojenie pianina? Jak stroić stare pianino? Na te i inne pytania związane ze strojeniem znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

4. Pianino nie może stać koło grzejnika

Tradycyjne pianina i fortepiany są wykonane głównie z drewna, przez co są szczególnie czułe na zmiany warunków pogodowych. Jeżeli mieszkamy w miejscu, w którym występują mroźne zimy, nasz instrument powinien znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu. Jednak stawianie ich tuż obok kaloryfera może być dla nich zabójcze. Po kilku latach stania przy kaloryferze pianino jest całkowicie rozeschnięte,a drewno często jest popękane. Renowacja takiego instrumentu będzie kosztowała więc dość kosztowna. Minimalna odległość fortepianu od źródła ciepła (piec, kaloryfer, słońce) to 1,5 m. 

5. Stare fortepiany są lepsze niż nowe

I tak i nie. Ale od początku, pianina i fortepiany osiągają najwyższą wydajność w ciągu pierwszych 10 lat swojego użytkowania, ponadto jest on trwalszy. Dodatkowo nowe instrumenty posiadają bardziej nowoczesną konstrukcję która pozwala zagrać na nich “wszystko”. Od Bacha do Offenbacha, poprzez Chopina, Liszta po Rachmaninowa, Ravela itp. Jednak jeżeli zależy nam na autentyczności interpretacji utworu taki nowoczesny “uniwersalny” fortepian może się nie sprawdzić. Każda forma konstrukcji fortepianu determinuje wybór muzyki, którą na takim fortepianie należy wykonywać. W obecnych czasach znaczenie autentycznego i klimatycznego wykonania ciągle wzrasta. Lecz niestety nie przekłada się to na stopień zachowania historycznych pianin i fortepianów, które czasami wymagają przeprowadzenia specjalistycznej renowacji.

6. Steinway robi najlepsze fortepiany

Steinway & Sons jest bardzo popularnym producentem fortepianów, znanym na całym świecie ze swojej jakości i długiej historii. Istnieje jednak jeszcze kilka innych firm produkujących fortepiany, które dorównują jakością fortepianom Steinwaya. Bösendorfer, C. Bechstein, Fazioli, Blüthner i Mason & Hamlin to fortepiany najwyższej klasy mogące się pochwalić równie bogatą historią co Steinway. Podczas zakupu fortepianu lub pianina warto się kierować przede wszystkim dźwiękiem danego instrumentu i naszymi osobistymi preferencjami i odczuciami, a nie presją marki;)

7. Rama fortepianu jest wykonana ze złota

Niestety ale nie 😉 Zarówno fortepiany jak i pianina mają bardzo wytrzymałe ramy metalowe (zazwyczaj żeliwne) lakierowane odpowiednim kolorem, zazwyczaj dana marka ma swój własny charakterystyczny kolor ramy. To wszystko po to aby wytrzymać naciąg ok. 225 strun, który może wynosić nawet 20 ton! Złota rama mogła by temu nie podołać 😉


Może Cię zainteresują podobne tematy:

Znasz jeszcze jakieś inne ciekawe lub niewiarygodne historie związane z pianinem lub fortepianem? Podziel się nimi z innymi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *