Nie trzeba długo się zastanawiać, aby przywołać na pamięć wybitnych niewidomych pianistów. Amerykański multiinstrumentalista Stevie Wonder, zajmujący 10. miejsce na liście 100 najwybitniejszych artystów wszechczasów, Ray Charles, czy młody japoński kompozytor Nobuyuki Tsujii to tylko kilka przykładów. Czy zatem używają oni jakiegoś specjalnego pianina dla niewidomych? Czy jest jakaś specjalna klawiatura lub nakładki dla niewidomych? Jak nauczyli się grać na pianinie? Na wszystkie te pytanie odpowiemy w poniższym artykule. 

Is there a special piano for the blind?

Brak wzroku a umiejętności muzyczne

Gdy jeden ze zmysłów nie działa prawidłowo, pozostałe wyostrzają się, aby ilość wiadomości docierających z otoczenia nie uległa drastycznym zmianom. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może prawidłowo odbierać i przetwarzać rozmaite bodźce zewnętrzne. Osoby niewidome lub niedowidzące często mają doskonały słuch, co pozwala im rozwijać zdolności muzyczne

Według wielu niewidomych muzyków (ale i również tych widzących) łatwiej jest wniknąć w głębię utworu i wydobyć z niego osobiste treści, jeżeli podczas grania nie korzysta się z nut i nie patrzy na klawiaturę. Jednak osoba niewidoma także może nauczyć się i korzystać w swojej karierze zapisu nutowego, używając zapisu nutowego opracowanego w języku Braille’a

Zapis nutowy w języku Braille'a

Jak przebiega nauka gry na pianinie u niewidomych? 

Nauczyciel gry na pianinie może wykorzystać doskonałą pamięć mięśniową niewidomego ucznia, aby pomóc mu dobrze posługiwać się instrumentem. Siedząc przed pianinem i dotykając poszczególnych klawiszy, osoba niewidoma zapamiętuje ich układ oraz brzmienie dźwięków. W ten sposób może stosunkowo szybko “przyzwyczaić się” do klawiatury, co stanowi pierwszy krok na drodze do opanowania instrumentu. 

Sama nauka gry na pianinie u osób niewidomych przebiega podobnie jak u widzących. (Zobacz inne mity na temat nauki gry na pianinie) Wcale nie jest do tego potrzebne specjalne pianino dla niewidomych. Początkujący pianista może nauczyć się grać ze słuchu, wykonując proste ćwiczenia, które pomagają rozwinąć słuch harmoniczny i wysokościowy oraz poczucie rytmu. Z czasem będzie w stanie odtwarzać proste melodie. 

Jakie pianino dla niewidomego ucznia?

Takie samo jak dla każdego innego ucznia 😉 Na początek świetnie sprawdzi się dobrej jakości używane pianino. Jeśli pierwszy raz stajesz przed takim zadaniem koniecznie zapoznaj się z poradnikiem Jak kupić używane pianino lub fortepian stworzonym przez doświadczonego pianistę. Jeżeli niewidomy uczeń posługuje się językiem Braille’a, pomocne mogą okazać się wypukłe naklejki na klawisze, które ułatwiają naukę rozmieszczenia dźwięków. Są do kupienia w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *