I nie mam tu na myśli wcale fasowacza, tradera ani nawet kaletnika, (objaśnienia tych artykułów znajdziesz na dole artykułu 😉 ) zawodów które zanikają z powodu swojej coraz mniejszej użyteczności. Lecz zawód wysoko wyspecjalizowany, ściśle powiązany z fortepianami i ciągle bardzo poszukiwany pomimo tego, że powstał ok. 200 lat temu. Czy już wiecie o jaki zawód chodzi? Nie, nie będziemy tutaj pisać o pianistach lecz o technikach budowy fortepianów i pianin.
Czym się zajmuje technik budowy fortepianów i pianin?
Otóż są to osoby, które zajmują się tak jak wskazuje nazwa ich zawodu budową fortepianów i pianin oraz ich naprawą i renowacją czy też strojeniem. Fortepian to dość skomplikowany instrument składający się z ponad 12 000 części, potrafiący ważyć nawet pół tony. Także osoba go wykonująca, czy też później dbająca o jego odpowiedni stan musi posiadać odpowiednie wykształcenie i umiejętności. Zdobyć je może w jednej z 3 szkół na świecie kształcących techników budowy i strojenia fortepianów i pianin. Jedna z nich znajduje się w Kaliszu i wybrała się do niej nasza przedstawicielka Anna aby porozmawiać z jej przedstawicielem Marcinem Kaftanowiczem na temat tego elitarnego zawodu.
Dlaczego warto wybrać TBF Kalisz?
Jest to typowa szkoła średnia o profilu zawodowym, gdzie w trakcie pięcioletniej nauki są realizowane dwie kwalifikacje: budowa i renowacja fortepianów i pianin oraz strojenie i korekta fortepianów i pianin. Po zdaniu egzaminów zawodowych z obu kwalifikacji, absolwent otrzymuje tytuł technik budowy i strojenia fortepianów i pianin.
Mamy świetną kadrę instruktorów, praktyki odbywają się w renomowanych firmach produkcji oraz renowacji fortepianów i pianin, a szkoła posiada własną pracownię techniczną wyposażoną we wszystkie niezbędne urządzenia oraz narzędzia do praktycznej nauki zawodu. Jest to szkoła z wieloletnią tradycją i bogatą historią. Oprócz unikatowego, dobrze płatnego zawodu daje również przynależność do wspaniałej grupy ludzi – TeBeFiaków, którzy co 5 lat mają zjazd absolwentów. Prócz nauki zawodu czyli pracy przy instrumentach mogą rozwijać się artystycznie uczestnicząc w akademiach, konkursach czy koncertach w szkole i poza nią. Jest to niesamowita grupa ludzi, których przyjaźnie trwają nawet po ukończeniu szkoły.
Jakie profity płyną z wykonywania zawodu stroiciela pianin i fortepianów?
Oprócz przyzwoitych wynagrodzeń finansowych na pewno zawód ten, to pasjonująca praca. Pozwala na swojej drodze zawodowej obcować nie tylko ze wspaniałymi instrumentami, ale również spotkać wielu wyjątkowych ludzi, którym nie jest obojętna muzyka. A przygotowywanie fortepianu czyli strojenie czy regulacja w prywatnym domu lub w wielkiej sali koncertowej przynosi ogromną satysfakcję dokonania pewnego rodzaju dzieła artystycznego.
Czy technik budowy fortepianów i pianin ma trudności w znalezieniu pracy po ukończeniu szkoły?
Żadnych pod warunkiem, że swoją pracę wykonuje rzetelnie. Zaczyna zazwyczaj od małych regulacji lub strojeń, a kończy na pracy w akademiach muzycznych lub zakłada własną firmę. Nie ma również żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia za granicą.
Czy stroiciel/technik pianin i fortepianów to prestiżowy zawód? Dlaczego?
Zawód unikatowy, jedyny w swoim rodzaju z jedynej szkoły w Polsce. Bez wątpienia elitarny, zrzeszający krąg ludzi zdolnych technicznie ale także wrażliwych artystycznie.
Jakie predyspozycje trzeba posiadać aby przyjść do TBF?
Cóż wystarczy być otwartym na nowe doświadczenia… Ale tak naprawdę w nauce tego zawodu liczy się dokładność, cierpliwość i zaangażowanie. Kiedyś odbywały się egzaminy z j. polskiego, matematyki, słuchu, poczucia rytmu i umiejętności śpiewu. To jeszcze za moich czasów czyli 30 lat temu. Dziś do szkoły można dostać się bez egzaminów.
Czy osoba nie uzdolniona muzycznie odnajdzie się w TBF?
Edukację muzyczną zaczynamy od samego początku. Czyli nuty oraz gra na pianinie. W zależności od stopnia zaawansowania ucznia jest to nauka od zera albo kontynuacja i rozwijanie posiadanych już umiejętności.
A poniżej jeszcze kilka słów o uczennicy kaliskiego TBF-u
Ok, to co jacyś chętni na przyszłego technika budowy i strojenia fortepianów i pianin? Więcej o rekrutacji i o samej szkole znajdziesz na ich stronie, fb czy tiktoku.
Fasowacz - pracownik apteki zajmujący się odmierzaniem właściwych porcji leków dla pacjentów Trader - osoba zajmująca się krótkotrwałymi transakcjami w dużych instytucjach finansowych Kaletnik - osoba naprawiająca wyroby skórzane np. paski, torby, portfele itp.