Zapewne gdzieś już o nich słyszałeś lub czytałeś. Jak wyglądają ideale dłonie przyszłego pianisty – wirtuoza? Leworęczność przeszkadza czy pomaga w osiągnięciu mistrzostwa? Czy jestem już za “stary” aby uczyć się gry na pianinie? Patrzeć na nuty czy na dłonie podczas gry? Mity na temat nauki gry na pianinie krążą po świecie siejąc niepokój w głowach młodych pianistów. Dzisiaj się z nimi rozprawimy.

6 mitów na temat nauki gry na pianinie

1. Dzieci uczą się grać szybciej niż dorośli

Ten dość popularny pogląd nie jest prawdziwy. W rzeczywistości nie ma to, aż takiego znaczenia w jakim wieku rozpoczynamy naukę gry na pianinie. To dorośli są w stanie skoncentrować się przez dłuższy czas niż dzieci, które w większości są łatwo się rozpraszają. Co prawda dzieci są mniej obciążone stresem życia codziennego, a tym samym kiedy w końcu udaje im się skupić swoją uwagę na nauce gry na pianinie, przyswajają nowy materiał szybciej niż dorośli. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych dzieciom czasami brakuje chęci i motywacji do regularnych ćwiczeń i czasami traktują grę na pianinie bardziej jako przykry obowiązek niż przyjemność. Tak naprawdę entuzjazm i odpowiednia motywacja bardzo pomagają w nauce gry na pianinie.

Ile czasu zajmuje nauka gry na fortepianie dorosłym?

To zależy na jakim poziomie chcemy grać, ale także od naszego umuzykalnienia czy też ilości czasu poświęconego na ćwiczenia. Może nam ona zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Wielu dorosłych uczących się gry na pianinie zniechęca się sądząc, że ludzie, którzy uczyli się grać jako dzieci, mają lepsze szanse na zostanie świetnymi pianistami. No cóż może nie zdobędziesz światowej sławy, ale nadal możesz być dobrym muzykiem grającym ulubione kawałki:) Zobacz 4 najlepsze pianina/fortepiany dla początkujących.

2. Długie i smukłe palce pozwolą Ci lepiej grać

To bardzo popularne przeświadczenie – długie, smukłe palce pozwalają dotrzeć do większej liczby dźwięków jednocześnie, co pozwala grać bardziej złożone utwory. Jednak popularny nie oznacza, od razu że prawdziwy. W rzeczywistości, ludzie z długimi palcami są bardziej podatni na popełnianie błędów, ponieważ ich palce jakby się „plączą”. Grasz na pianinie ale masz małe dłonie, nie poddawaj się! Wszystko sprowadza się do ćwiczenia techniki gry na pianinie i umiejętności radzenia sobie z tym, co posiadasz. Odpowiednie ćwiczenia sprawią, że te trudniejsze figury będą dla Ciebie osiągalne bez względu na to jakie masz palce.

3. Nie patrz na dłonie jak grasz

Niektórzy nauczyciele fortepianu uważają, że patrzenie na ręce podczas gry na pianinie jest nieprofesjonalne. Jest to całkowicie błędne i absurdalne. Jeżeli oglądaliście kiedyś jakiś koncert to zapewne zauważyliście, że profesjonalni pianiści spoglądają na swoje dłonie. Obserwacje takie pozwalają im lepiej wizualizować swoją muzykę oraz lepiej przekazywać emocje z nią związane. Dodatkowo obserwowanie dłoni i palców podczas sesji ćwiczeń pomaga wizualnie skojarzyć pozycje klawiszy fortepianu z nutami, które reprezentują. Może to być korzystne dla uczącego się, początkującego muzyka.

Gra na fortepianie sprawia że dłonie stają się bardziej smukłe, a palce się wydłużają

4. Gra na fortepianie sprawia że dłonie stają się bardziej smukłe, a palce się wydłużają

Gra na fortepianie nie wpływa na budowę Twoich rąk, a kształt i długość twoich palców jest zapisana w genach. Jednak jeśli dużo grasz, z czasem twoje palce nabiorą zręczności, staną się bardziej zwinne i rozciągnięte. Jednak podstawowa struktura kości pozostanie nienaruszona, wzmocnią się za to ścięgna w Twoich dłoniach. Nie wiąże się to jednak z żadną zauważalną zmianą kształtu, czy wielkości palców.

5. Zawsze rozgrzewaj dłonie przed grą

Dla większości pianistów dość powszechne jest rozgrzewanie dłoni przed grą na pianinie. Pomimo, że jest to dość powszechna praktyka, nie oznacza to jednak, że jest to zawsze konieczne. Chociaż wykonywanie różnych ćwiczeń może pomóc większości w rozgrzaniu dłoni i przyzwyczajeniu palców do gry na pianinie. To skuteczność takich ćwiczeń może być zupełnie różna u różnych osób. Wsłuchaj się w swój organizm i sam zdecyduj na kiedy i w jakiej formie są Ci potrzebne takie ćwiczenia, bo może jesteś stworzony po prostu aby usiąść przy fortepianie i grać.

6. Osobom leworęcznym ciężej jest się nauczyć grać na pianinie

Zapewne domyślacie się już odpowiedzi 😉 Jeśli nie albo masz jakieś wątpliwości to zapraszamy do naszego artykułu: Jestem leworęczny – Czy mogę grać na pianinie?


Może Cię zainteresują podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *