Fortepian lub pianino, które jest odpowiednio pielęgnowane potrafi służyć przez długie lata. Przeważnie fortepian jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, dlatego warto o nie dbać. Jest to wspaniały instrument, który nie wymaga skomplikowanej opieki. Trzeba jednak pamiętać o kilku szczegółach!
1. Gdzie najlepiej ustawić pianino?
Niezwykle ważna są warunki przechowywania pianina. Obudowa jest najbardziej narażona na czynniki zewnętrzne, dlatego ważne jest, by pianino lub fortepian stały minimum 1,5 m od źródła ciepła jakim jest np. kaloryfer lub kominek. Nie powinny stać także blisko okna, by promienie słoneczne nie padały na nie bezpośrednio. Taki bezpośredni kontakt słońca może poważnie uszkodzić obudowę naszego pianina lub fortepianu. Niezwykle ważna jest także wilgotność, która nie powinna spadać poniżej 42% ani przekraczać 65%. Może się okazać że będziemy potrzebowali nawilżacza lub osuszacza, dzięki którym w pomieszczeniu łatwo będzie uzyskać odpowiednią wilgotność.
2. Czy fortepian można postawić na ogrzewanej podłodze?
Gdy w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe, pianina mogą ulec zniszczeniu. Fortepianu także lepiej nie stawiać na ogrzewaniu podłogowym. Unoszące się ciepło źle wpływa na drewno, z którego jest wykonany instrument. Jeśli jednak w całym pomieszczeniu w którym ma stać fortepian jest takie ogrzewanie, należy go odpowiednio odizolować od podłogi. Na szczęście jest to dość łatwe, wystarczy gruby dywan, pod który można położyć matę izolacyjną lub zwykłą folię termiczną dbając jednocześnie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.
Można także zainstalować w instrumencie kompletny system do nawilżania i kontroli wilgoci Dampp Chaser Piano.
Więcej o tym co szkodzi, a co służy pianinu czy fortepianowi dowiesz się z artykułu pogromców pianomitów
3. Jak czyścić pianino?
O tak piękny instrument należy odpowiednio dbać, są jednak pewne czynności, których nie powinno się stosować podczas czyszczenia pianina lub fortepianu:
- Nie stawiaj na pianinie i fortepianie doniczek, kieliszków ani wazonów. Niekontrolowany wyciek cieczy może poważnie uszkodzić zarówno obudowę jak i mechanizm.
- Palenie świeczek na pianinie również nie jest wskazane, nawet jeśli posiada specjalnie przygotowane do tego uchwyty. Wosk i gorące powietrze mogą uszkodzić obudowę, a nawet mechanizm.
- Wiekowe instrumenty, które przetrwały wojenne czasy, najczęściej są politurowane, która najlepiej czyścić wyłącznie suchą ściereczką, najlepiej taką z mikrofibry.
- Współczesne fortepiany można czyścić specjalnie dedykowanymi do nich preparatami. Lepiej unikać brudnych ścierek oraz środków do czyszczenia mebli.
4. A jak czyścić klawisze fortepianu?
Najlepiej odkurzać je miotełką do kurzu lub ściereczką z mikrofibry, plastikowe klawisze można przecierać wilgotną szmatką z płynem. Klawisze z kości słoniowej przecieramy miękką, białą szmatką zwilżoną samą wodą. Na koniec klawisze wycieramy do siebie nie na boki zawsze do sucha.
5. Jak często stroić fortepian?
Niezwykle ważne jest regularne strojenie. Minimum 1 raz w roku, a najlepiej 2 razy. Dobrym okresem na strojenie jest wiosna i jesień, taka czynność pozwala także w porę wykryć mole, które można łapać lepami i odstraszać specjalnymi zapachami. Instrument należy także stroić po każdych przenosinach do innego pomieszczenia.