Zakup używanego pianina to świetna alternatywa, pozwalająca nabyć wysokiej jakości instrument w przystępnej cenie. Jednak jak kupić używane pianino, aby nie wpaść w pułapkę ukrytych wad i nie przepłacić? To pytanie nurtuje wielu potencjalnych nabywców. W tym artykule krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces wyboru idealnego używanego pianina.

Odkryjesz sekrety analizy ogłoszeń – dowiesz się, na jakie sygnały ostrzegawcze zwracać uwagę już na zdjęciach i w opisie. Poznasz kluczowe pytania, które musisz zadać sprzedawcy, aby rozszyfrować historię instrumentu i ocenić jego stan techniczny. W dalszej części artykułu, niczym wprawny detektyw, zanurzysz się w głąb mechanizmów pianina. Nauczysz się rozpoznawać oznaki zużycia młotków, strun i płyty rezonansowej, a także oceniać stan klawiatury i ramy żeliwnej. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym pianistą, ten artykuł dostarczy Ci niezbędnej wiedzy, abyś mógł kupić używane pianino lub fortepian w bardzo dobrym stanie i atrakcyjnej cenie.

Jak kupić używane pianino lub fortepian krok po kroku

  1. Wybierz zaufanego sprzedawcę
  2. Sprawdź historię pianina
  3. Czy pianino było odnawiane?
  4. W jakich warunkach pianino było przechowywane?
  5. Oceń  wygląd zewnętrzny pianina
  6. Sprawdź strój pianina
  7. Posłuchaj brzmienia
  8. Zajrzyj do wnętrza pianina
  9. Upewnij się, że pianino będzie prawidłowo transportowane
  10. Zachowaj dokument zakupu i gwarancję
Jak kupić używane pianino lub fortepian?

1. Wybierz zaufanego sprzedawcę

Wybór odpowiedniego sprzedawcy to klucz do udanego zakupu używanego pianina. Nawet profesjonalny sprzedawca może próbować pozbyć się wadliwego instrumentu, dlatego warto zachować ostrożność. Unikaj ascetycznych ofert pianin bez jakichkolwiek konkretnych informacji, opisujących pianino tylko jako “doskonałe” – często są one wyłącznie marketingowym chwytem. Pamiętaj, że w wyszukiwarce Klaviano możesz sprawdzić, czy sprzedawca ma status “zweryfikowany”, czyli godny zaufania, a w Internecie możesz przeczytać liczne recenzje sklepów muzycznych przed dokonaniem zakupu. Skorzystanie z usług profesjonalnego dealera, który oferuje gwarancję i przeprowadza inspekcję instrumentów, zapewni większe bezpieczeństwo przy zakupie.

To wcale nie oznacza, że należy unikać prywatnych sprzedawców pianin. Wśród ofert takich prywatnych sprzedawców można znaleźć prawdziwe perełki w okazyjnej cenie. Jeśli decydujesz się za zakup pianina od prywatnego sprzedawcy ale nie znasz się wystarczająco na pianinach, tym bardziej zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi punktami tej listy.

2. Sprawdź historię pianina

Poznanie historii pianina to kolejny krok na drodze do świadomego zakupu. Zapytaj sprzedawcę o wiek pianina, datę ostatniego strojenia, historię napraw i konserwacji, a także o to, kto był jego poprzednim właścicielem. Jeśli właściciel nie jest w stanie udzielić Ci tych informacji spróbuj znaleźć numer seryjny piania. Dzięki nr seryjnemu jesteś w stanie ustalić rok i miejsce produkcji pianina. Możesz znaleźć cenne informacje o marce, modelu, roku produkcji czy opinie innych użytkowników o tym konkretnym modelu. Dowiedz się również, czy pianino posiada jeszcze ważną gwarancję.

3. Czy pianino było odnawiane

Rozsądna żywotność fortepianu – okres, w którym instrument zachowuje wysoką jakość dotyku i dźwięku – może wynosić od 20 do nawet 100 lat. Tylko fortepiany najlepszych marek są w stanie zachować doskonałe brzmienie po upływie 70 lat, podczas gdy masowo produkowane modele zwykle osiągają żywotność około 50-65 lat, zależnie od poziomu pielęgnacji i regularnej konserwacji. Jednak nie należy od razu skreślać starszych pianin – profesjonalna renowacja pozwala im nadal oferować wysoką jakość dźwięku i być wspaniałym wyborem dla muzyków.

Renowacja pianina to kompleksowy proces, który obejmuje naprawę uszkodzonych elementów, renowację mechanizmu, klawiatury i obudowy, a także strojenie i regulację. Kupując pianino po profesjonalnej renowacji, masz pewność, że instrument jest w dobrym stanie technicznym i będzie wymagał jedynie regularnego strojenia. Zapytaj sprzedawcę o ewentualne renowacje i dowiedz się, jakie prace zostały wykonane.

4. W jakich warunkach pianino było przechowywane?

Pianina reagują na zmiany temperatury i wilgotności, dlatego ważne jest, abyś dowiedział się, w jakich warunkach przechowywano instrument. Zapytaj sprzedawcę o miejsce przechowywania pianina. Idealne warunki to temperatura pokojowa, wilgotność powietrza na poziomie 40-60%, brak bezpośredniego nasłonecznienia i źródeł ciepła. Pianino nie powinno więc stać blisko okien, kaloryferów ani w wilgotnych pomieszczeniach typu piwnica czy garaż. Nie powinny też na nim stać żadne kwiaty czy to w wazonach czy doniczkach. Znajdująca się w nich woda mogła by uszkodzić obudowę pianina. 

5. Oceń wygląd zewnętrzny pianina

Stan wizualny pianina może wiele powiedzieć o jego historii i sposobie, w jaki było traktowane. Dokładnie obejrzyj obudowę, zwracając uwagę na ewentualne rysy, wgniecenia, wyblaknięcia, odpryski lakieru, ślady po zalaniu lub uszkodzenia forniru. Oceń stan klawiatury – czy klawisze są równe, czyste, nieuszkodzone i nie mają śladów zużycia? Sprawdź, czy nie brakuje żadnych elementów, np. pulpit na nuty, nóżki, listwy ozdobne, pedały. Uszkodzenia wizualne mogą świadczyć o niewłaściwym przechowywaniu, transporcie lub zaniedbaniu instrumentu.

Sprzedawcy nie zawsze udostępniają szczegółowe zdjęcia instrumentów bezpośrednio w ogłoszeniach. Może wynikać to z braku wiedzy albo chęci ukrycia wad. Pamiętaj aby w takich przypadkach poprosić o dodatkowe zdjęcia, aby upewnić się co do stanu pianina jeszcze przed jego oglądaniem.

6. Sprawdź strój pianina

Prawidłowy strój pianina to podstawa jego dobrego brzmienia. Używając kamertonu lub elektronicznego tunera gitarowego, sprawdź strój pianina, szczególnie dźwięk A, który w przypadku współczesnych instrumentów powinien mieć częstotliwość 440 Hz.

Sprawdź strój pianina
Odszukaj dźwięk „a” w centralnej części klawiatury – znajdź trzy czarne klawisze i spójrz na biały klawisz między drugim a trzecim z nich; to właśnie „a”. Wprowadź kamerton w drgania, a następnie delikatnie przyłóż jego końcówkę (z kulką) do swojego ucha i wsłuchaj się w dźwięk. Porównaj uzyskaną wysokość z dźwiękiem „a” na pianinie. Jeśli oba dźwięki są zgodne, strojenie pianina jest poprawne i nie za niskie.

Starsze instrumenty mogą mieć strój obniżony, np. do 430 Hz. Stroiciel będzie musiał kilkukrotnie nastroić pianino, jeśli jest mocno rozstrojone (poniżej 400 Hz), aby przywrócić je do prawidłowego stroju.

7. Posłuchaj brzmienia

Brzmienie pianina jest równie ważne, co jego stan techniczny. Jeśli to możliwe, przed zakupem posłuchaj brzmienia instrumentu na żywo. Jeśli ogłoszenie nie zawiera nagrania, poproś sprzedawcę o przesłanie próbki dźwięku. Podczas oględzin zagraj na każdym klawiszu, aby upewnić się, że wszystkie dźwięki brzmią czysto, równomiernie i bez zacięć. Przetestuj wszystkie pedały – czy działają płynnie i bezproblemowo? Zwróć uwagę na wszelkie niepokojące dźwięki, takie jak brzęczenie, stukanie, nierównomierne brzmienie w różnych oktawach, trzeszczenie mechanizmu.

jak kupić używane pianino? - Posłuchaj brzmienia pianina

Jeśli nie grasz i nie potrafisz samodzielnie ocenić jakości dźwięku pianina, poproś o to najbliższego stroiciele lub technika. Profesjonalista nie tylko oceni jakość dźwięku, ale także doradzi w kwestiach technicznych. Może nawet powiedzieć Ci, czy wybrany przez Ciebie model jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i wyjaśnić, które marki są najbardziej szanowane w branży.

8. Zajrzyj do wnętrza pianina

Otwarcie pianina i przyjrzenie się jego wnętrzu może dostarczyć cennych informacji o jego stanie technicznym. W przypadku bardzo starych pianin zwróć uwagę na rodzaj mechanizmu. Unikaj pianin z mechanizmem górnotłumikowym (tzw. wiedeńskim), który jest przestarzały, trudny w serwisowaniu i charakteryzuje się gorszą pracą. Jeśli widzisz drewniany pasek nad młotkami i dużo elementów drucianych, to znak, że mechanizm jest starego typu.

jak kupić używane pianino? - Wnętrze pianina z mechanizmem górnotłumikowym (wiedeńskim)
Wnętrze pianina z mechanizmem górnotłumikowym (wiedeńskim)

Takie instrumenty z XIX w. są zazwyczaj bardzo ładne z zewnątrz i pozwalają się cieszyć oryginalnym starym brzmieniem. Jednak nie polecamy takich pianin np. jako instrument do nauki gry.

Sprawdź stan płyty rezonansowej (dla zaawansowanych)

Płyta rezonansowa to jeden z najważniejszych elementów pianina, odpowiedzialny za jego brzmienie. Dokładnie obejrzyj płytę rezonansową pod kątem pęknięć, rys, śladów napraw, odkształceń i odklejania się od żeber. Zwróć uwagę, czy pęknięcia są świeże, czy stare oraz czy ktoś je naprawiał. Pęknięcia płyty rezonansowej mogą negatywnie wpływać na brzmienie instrumentu, a ich naprawa wymaga skomplikowanych i kosztownych działań. Więcej niż kilka nienaprawionych pęknięć płyty rezonansowej może być powodem do niepokoju. Najważniejsze, aby nie sprawiły one, że instrument straci pełnię swojego brzmienia.

Sprawdź struny i kołki stroikowe (dla zaawansowanych)

Struny i kołki stroikowe odpowiadają za trzymanie stroju pianina. Sprawdź stan strun – czy są zardzewiałe lub zerwane? Zwróć uwagę na stan owijek basowych – czy nie rozplatają się? Oceń stan kołków stroikowych – czy są one dobrze osadzone, nie mają rdzy i nie są luźne? Luźne kołki stroikowe mogą świadczyć o problemach ze strojnicą. Ich wymiana jest kosztowna i skomplikowana.

Sprawdź stan młotków (dla zaawansowanych graczy)

Młotki uderzają w struny, wprawiając je w drgania i generując dźwięk. Jeśli ślady po ich uderzeniach są duże, może to świadczyć o intensywnym użytkowaniu instrumentu. W takim przypadku młotki mogą wymagać ponownego profilowania lub nawet wymiany. Przyjrzyj się częściom filcowym w pianinie, aby sprawdzić, czy mole ich nie uszkodziły. Sprawdź głębokość rowków w młotkach, ilość pozostałego filcu oraz odpowiednie wgniecenia strun – zbyt płytkie lub nierówne rowki mogą wskazywać na chybotliwe młotki, a luźne głowice młotków mogą powodować niepożądane dźwięki, takie jak klikanie.

Obejrzyj ramę żeliwną (dla zaawansowanych graczy)

Rama żeliwna stanowi szkielet pianina i odpowiada za utrzymanie napięcia strun. Sprawdź, czy rama żeliwna nie ma pęknięć, odkształceń lub śladów napraw. Przyjrzyj się uważnie jej konstrukcji. Jeśli światło jest słabe, weź latarkę. Pęknięcia ramy żeliwnej to poważne uszkodzenie, które dyskwalifikuje instrument i uniemożliwia jego naprawę.

jak kupić używane pianino? - Wnętrze pianina z widoczną ramą żeliwną
Wnętrze pianina z widoczną ramą żeliwną

9. Upewnij się, że pianino będzie prawidłowo transportowane

Kiedy już wybrałeś idealne pianino, w doskonałym stanie i bez żadnych wad, pozostaje jedynie jej w takim stanie przetransportować do jego nowego domu. Transport pianina to skomplikowana operacja, która wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Pianina są ciężkie i delikatne, dlatego ich transport powinien być przeprowadzony przez wyspecjalizowaną firmę. Taki profesjonalne firmy transportowe odpowiednimi wózkami, pasami zabezpieczającymi i wiedzą na temat bezpiecznego przenoszenia instrumentów. Niewłaściwy transport może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mechanizmu, obudowy lub ramy.

10. Zachowaj dokument zakupu i gwarancję

Po zakupie pianina, zachowaj dokument zakupu, fakturę, paragon, a także wszelkie dokumenty związane z gwarancją. Dokumenty te będą potrzebne w razie ewentualnych reklamacji lub napraw gwarancyjnych.


Teraz, bogatszy o tą całą wiedzę, możesz zacząć poszukiwania swojego wymarzonego pianina lub fortepianu w naszej wyszukiwarce Klaviano, na pewno znajdziesz coś dla siebie!


Jeśli uważasz, że potrzebujesz szerszego wyjaśnienia któregokolwiek z powyższych punktów lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak kupić używane pianino, zalecamy obejrzenie następujących filmów na YouTube:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *