Wielu rodziców zastanawia się czy zapisać swoje leworęczne dziecko do szkoły muzycznej. Nie są pewni czy będzie ono w stanie nauczyć się dobrze grać. Zdarza się, że nauczyciele szkół muzycznych polecają leworęcznym uczniom wiolonczelę lub skrzypce. A co w przypadku, gdy ktoś zdecydowanie wybiera pianino? Czy leworęczność jest “przeciwwskazaniem” do nauki gry na tym niezwykle popularnym instrumencie? Fora internetowe pełne są takich zapytań. Z pomocą przychodzą nauczyciele, którzy opowiadają o swoim doświadczeniu w tej kwestii.
W utworach pisanych na instrumenty klawiszowe typu fortepian, pianino, akordeon czy organy, linia basowa przypada na lewą rękę i przeważnie jest akompaniamentem. Natomiast prawa ręka prowadzi główną melodię. Ważne jest więc, aby to partia grana przez prawą rękę była bardziej słyszalna, donośna, natomiast lewa ręka powinna grać nieco lżej, delikatniej. Można powiedzieć, że w większości przypadków partia lewej ręki powinna stanowić tło dla linii melodycznej.
Osoby leworęczne będą zatem musiały włożyć więcej trudu i ćwiczeń, aby panować nad lewą ręką, która naturalnie będzie silniejsza. Chodzi więc o to, aby grać lżej – uzyskując tym samym cichszy dźwięk. Z kolei często bardziej skomplikowana linia melodyczna będzie przypadać prawej ręce. W efekcie powinna grać ona nieco mocniej i być bardzo sprawna technicznie.
Nasuwa się pytanie – Czy lewą rękę da się wyćwiczyć?
Program nauki klasycznej gry na pianinie czy fortepianie przewiduje bardzo wiele ćwiczeń technicznych obejmujących partie obu rąk. Są to głównie gamy, etiudy, czy też inwencje dwu- i trzygłosowe. Takie ćwiczenia rozwijają zarówno umiejętności techniczne, jak i pozwalają uzyskać odpowiednią intensywności dźwięku. Odpowiedź jest więc prosta – wszystko jest kwestią ćwiczeń. Warto zaznaczyć, że dla osób praworęcznych wyzwaniem będzie z kolei wytrenowanie naturalnie słabszej i mniej sprawnej lewej dłoni. W tym wypadku można więc leworęczność uznać również za atut!
A jak wygląda kwestia instrumentów dla osób leworęcznych? Czy są one potrzebne i czy się je produkuje?
Pianin i fortepianów nie produkuje się z myślą o potrzebach prawo czy leworęcznych pianistów albo z myślą o wyższej funkcjonalności którejś z dłoni. Jak zauważa Andrzej Kruszewski, prezes Stowarzyszenia Stroicieli Fortepianów, sama budowa tego instrumentu zakłada, że lewa ręka kontroluje partie basowe, prawa zaś wiolinowe. Zatem jeśli ktoś chce nauczyć się grać profesjonalnie, to musi w równym stopniu udoskonalić grę obiema rękami. Jest tu pewna “sprawiedliwość” – osoby leworęczne więcej trudu włożyć muszą w wyćwiczenie prawej ręki, a praworęczne – w aktywizację lewej.
Podsumowując, osoby leworęczne nie mają dużo większych trudności z grą na pianine niż osoby praworęczne. Choć mogą napotkać inne wyzwania, to ostatecznie jedni i drudzy muszą pracować tak samo intensywnie, aby doskonalić grę na tym instrumencie.