Dziś chcemy Wam przedstawić nasz najnowszy ranking fortepianów koncertowych, ale tym razem wg opinii zwykłych 😉 miłośników muzyki i fortepianów. Czy ciekawi Cię, jak bardzo nasze wybory różnią się od, wyborów np. profesjonalnych pianistów? Przeczytajcie dalej, by poznać wyniki naszej ankiety na ulubiony fortepian koncertowy.

Fortepian koncertowy

Proces tworzenia rankingu

Cały proces tworzenia tego rankingu był fascynujący. Zaczęliśmy od zapytania naszych obserwatorów na mediach społecznościowych o ich ulubione fortepiany koncertowe. Wielu z Was podzieliło się swoimi ulubionymi markami i modelami fortepianów, co było niezwykle inspirujące. Zebraliśmy je wszystkie w ankiecie na naszym Instagramie @klaviano.pianos. A dalej to już wasze wybory.

Wyniki ankiety na ulubiony fortepian koncertowy

Oto lista najlepszych fortepianów koncertowych wg miłośników muzyki i fortepianów. Zacznijmy od końca:

Miejsce 7 – C. Bechstein D 282

Fortepian o długości 282 cm, opracowany po intensywnych dyskusjach z pianistami międzynarodowej sławy. Federalny Instytut Fizyki Stosowanej przeprowadził testy wg których, dźwięk fortepianu koncertowego C. Bechstein D 282 jest wyjątkowo błyskotliwy i potężny.

Miejsce 6 – Fazioli F308

Najdłuższy fortepian w tym zestawieniu, zaprojektowany głównie z myślą o nowoczesnych, dużych i przestrzennych salach koncertowych. Swą ogromną moc i bogactwo dźwięku, zawdzięcza zwiększonej długości strun w sekcji basowej. Dodatkowo jest wyposażony w wynalazek Faziolego – czwarty pedał.

Miejsce 5 – Kawai SK-EX

Najbardziej zaawansowany fortepian koncertowy Kawai o długość 278 cm jest to flagowy model serii koncertowej Shigeru Kawai. Shigeru Kawai SK-EX jest wysoce ekskluzywnym instrumentem muzycznym, każdego roku powstaje mniej niż 20 egzemplarzy tego modelu.

Fortepian koncertowy Kawai SK-EX

Miejsce 4 – Bosendorfer 290 Imperial

Fortepian koncertowy Bosendorfer Imperial (o długości 290 cm) posiada dodatkowe klawisze/struny basowe. W sumie ma aż 97 klawiszy (8 pełnych oktaw) zamiast standardowych 88. Niektóre utwory Busoniego, Bartóka czy Ravela mogą być dokładnie wykonane tylko na takim fortepianie. Dzięki tym dodatkowym strunom pianista może cieszyć się orkiestrowym brzmieniem fortepianu.

Gotowi na pierwszą trójkę? Oto ona:

Miejsce 3 – Yamaha CFX

Flagowego fortepianu koncertowego Yamaha model CFX o długości 275 cm. Obecnie produkowany jest zupełnie nowy model CFX, w udoskonalonej koncepcji Unibody. Koncept Unibody to zatarcie dystansu pomiędzy wizją wykonania danego utworu prze artystę, a odbiorem ekspresji artysty przez słuchaczy. Idealnej harmonii pianisty i fortepianu.

Miejsce 2 – Steingraeber E-272

Fortepian Steingraeber

Steingraeber jako jedyny producent, zmniejszył powierzchnię płyty rezonansowej. Przywrócił jej “klasyczny związek” z strunami wiolinowymi. Tym samym struny w modelu E-272 mają o 27% mniejszą masę drewna do wprawienia w ruch. Wg Le Monde de la Musique (Francuski miesięcznik muzyczny) “… dziś trudno byłoby znaleźć lepszy instrument do interpretacji Bacha, Mozarta i Beethovena”.

Miejsce 1 – Steinway D-274

Fortepian najczęściej wybierany przez największych pianistów na świecie. Na ostatnim Konkursie Chopinowskim (w 2021r.) spośród 87 uczestników, aż 64 wybrało fortepian Steinwaya do swoich konkursowych wystąpień. Lang Lang, Daniel Barenboim i Christoph Eschenbach to jedynie trzej z ponad 2500 pianistów Steinwaya w całego świata, którzy jako swój pierwszy wybór wskazują właśnie fortepian koncertowy Steinway model D.

Fortepian koncertowy Steinway & Sons

Porównanie z rankingiem 3 najpopularniejszych fortepianów koncertowych wśród pianistów

Jeśli porównamy ten ranking do wcześniejszego, który przeprowadziliśmy wśród pianistów zawodowych i amatorów, możemy zauważyć pewne ciekawe różnice. Wybór profesjonalistów często opiera się na subtelnych niuansach i doświadczeniach scenicznych, podczas gdy amatorzy bardziej skupiają się na brzmieniu i emocjach, jakie wywołuje dany fortepian.

We wcześniejszym zestawieniu (wybór pianistów) jak i w tym pierwsze miejsce zajmuje Steinway D-274. Co świadczy o jego ogromnej popularności zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów. Czy w również należycie do fanklubu Steinwaya? 😉

Podsumowanie

Wybór fortepianu koncertowego zależy od wielu czynników, w tym od poziomu zaawansowania pianisty, rodzaju wykonywanego repertuaru czy efektu brzmienia na jakim mu zależy. Niemniej jednak, niezależnie od tego, czy jesteście profesjonalistami czy zwykłymi amatorami, ważne jest, aby wybrać instrument, który inspiruje Was do tworzenia muzyki i spełnia Wasze oczekiwania brzmieniowe.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej ankiecie i podzielili się swoimi ulubionymi fortepianami! Macie jeszcze jakieś inne swoje ulubione fortepiany koncertowe, które wg was zasługują na znalezieniu się w takim zestawieniu? Koniecznie napiszcie o nich w komentarzach, niech inni pianiści dowiedzą się o ich zaletach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *