W świecie fortepianów nazwa Seiler kojarzy się z bogatym dziedzictwem, wybitnym kunsztem i spuścizną, która przeplata się z ewolucją produkcji fortepianów. Założona w 1849 roku przez Eduarda Seilera w Liegnitz na Śląsku (obecnie część Polski), firma Seiler Pianos szybko stała się punktem odniesienia dla jakości i innowacji w branży fortepianów.
Początki i rozwój firmy Seiler
Wizją Eduarda Seilera było tworzenie instrumentów, które zapewniają niezrównaną ekspresję muzyczną, a wizja ta była kamieniem węgielnym filozofii marki Seiler. Wczesne lata Seiler były świadkiem skrupulatnego rzemiosła i głębokiego zrozumienia zasad akustyki, co przyczyniło się do rosnącej reputacji marki.
W roku 1868 Paul, najstarszy syn założyciela, dołączył do rodzinnej firmy. Trzeci syn, Johannes, przyłączył się do niej po 6 latach. Po śmierci założyciela w 1875 roku, kierowanie firmą przejęła jego żona, Hedwig Seiler, z domu Seicher. Kiedy w 1895, Hedwig Seiler zrezygnowała z zarządzania firmą, a jej ośmioro dzieci (Johannes, Eduard, Josef, Franz, Marie , Anna, Elisabeth i Helene) przekształciło przedsiębiorstwo w spółkę i zmienili nazwę firmy na Ed. Seiler Pianoforte-Fabrik GmbH.
Kooperacja z Samick
Wraz z upływem dziesięcioleci pianina Seiler rozkwitały, a marka stała się synonimem doskonałości. Przełom XX wieku oznaczał złotą erę dla Seiler, ponieważ fortepiany były znane ze swojej bogatej jakości tonalnej i precyzyjnej inżynierii. W roku 1928 firma Seiler odnotowała najwyższy roczny obrót od momentu swojego założenia. Po zakończeniu II wojny światowej, zakład w Legnicy utracił swoje urządzenia produkcyjne oraz główną siedzibę. W 1945 roku udało się jednak zachować modele żeliwne i rysunki konstrukcyjne. To umożliwiło wznowienie produkcji pianin najpierw w Danii, a od 1961 roku w Kitzingen w Niemczech, według oryginalnego legnickiego wzoru. W 2008 roku Seiler został sprzedany południowokoreańskiej korporacji Samick. Firma podkreśla, że instrumenty linii ‘Seiler made in Germany’ będą wciąż produkowane oddzielnie.
W 1947 roku, na terenie dawnej fabryki Seilera, uruchomiono ponownie produkcję pianin, lecz pod nowymi markami – Legnica i Th.Betting. Zatrudniono tam zarówno byłych specjalistów z zakładów Seilera, jak i absolwentów Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. W 1990 roku podjęto próbę wykupienia części budynków i maszyn należących do legnickiej wytwórni, aby wznowić produkcję pianin i fortepianów pod marką Ed. Seiler, jednak to się nie powiodło. Ostatecznie, fabryka fortepianów w Legnicy zakończyła działalność na koniec roku 1998.
Seiler, Ed. Seiler, Eduard Seiler czy Johannes Seiler?
Wszystkie te nazwy można spotkać na pianinach i fortepianach niemieckiej marki Seiler. Z czego wynika różnorodność w nazewnictwie? Zacznijmy od początku, czyli kiedy to pianina i fortepiany oznaczano nazwą Ed. Seiler. Nazwa, jak w większości pianistycznych producentów, pochodzi oczywiście od jej założyciela – Eduarda Seilera. Jednakże, to specyficzne oznaczenie zostało wycofane i raczej dziś jest już nie używane. (Choć czasami firma stosuje nazwę Ed. Seiler jako alternatywę dla pełnej nazwy serii Eduard Seiler.) Nazwa Ed. Seiler może stanowić gwarancję przynajmniej dwóch rzeczy. Po pierwsze, że mamy do czynienia ze starszym instrumentem. Po drugie, że został on wyprodukowany w Niemczech, zanim Seiler nawiązał współpracę z Samick.
Seiler
Pianina i fortepiany sygnowane znakiem Seiler wg zapewnień producenta są w 100% produkowane na terenie Niemiec. Zarówno poszczególne elementy, jak ich montaż czy końcowe wykończenia są wykonywane w Niemczech. Są to pianina wysokiej jakości, najlepsze modele spośród wszystkich marek z nazwiskiem Seiler w nazwie.
Eduard Seiler
Jeżeli pianino opatrzono nazwą Eduard Seiler, świadczy to, że zostało ono wyprodukowane w fabryce Samick w zachodniej Jawie w Indonezji. Serie tą wprowadzono w 2011 r. i jest ona przeznaczona na rynek fortepianów średniej klasy. Pianina i fortepiany Eduard Seiler powstają z wyselekcjonowanych materiałów od międzynarodowych dostawców. Przy wykorzystaniu niemieckich maszyny zaprogramowanych tak, by wykrawały elementy według tych samych wytycznych, według których wykonuje się ręcznie pianina i fortepiany.
Johannes Seiler
Najnowsza seria marki Seiler zainicjowana w 2013 r. dla początkujących pianistów. Spośród innych serii Johannes Seiler wyróżnia się niskimi cenami. Jest w całości produkowana w fabryce Samick w Indonezji. Kształt obudowy każdego z poszczególnych modeli jest charakterystyczny tylko dla tej serii. Żaden model innych marek produkowanych w fabryce Samick, nie powiela kształtu instrumentów Johanes Seiler.
Znak rozpoznawczy fortepianów Seiler
To, co wyróżnia pianina Seiler, to ich charakterystyczny profil brzmieniowy – zrównoważone połączenie ciepła, klarowności i zakresu dynamiki. Pianina te są znane ze swojej responsywnej akcji i trwałości, dzięki czemu nadają się do różnych gatunków muzycznych i stylów gry. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów i zaangażowanie w doskonałość akustyczną nadal definiują pianina Seiler, czyniąc je nie tylko instrumentami muzycznymi, ale także dziełami rzemiosła artystycznego.
Jak sprawdzić numer seryjny pianina Seiler?
Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, koniecznie sprawdź numer seryjny swojego instrumentu, a następnie odszukaj go w zakresie poniższych dat:
Podróż Seiler Pianos od małego warsztatu na XIX-wiecznym Śląsku do rozpoznawalnej na całym świecie marki jest świadectwem trwałej siły jakości, innowacji i pasji. Każdy fortepian Seiler, czy to fortepian czy pianino, niesie ze sobą historię muzycznego dziedzictwa, odzwierciedlając spuściznę Eduarda Seilera i jego następców. Dla pianistów na całym świecie gra na fortepianie Seiler to nie tylko doświadczenie; to podróż przez historię, kunszt i muzyczną doskonałość.