Wurlitzer jest firmą, która osiągnęła spory sukces rynkowy. Czy instrumenty marki Wurlitzer są godne polecenia? Co warto wiedzieć, rozważając kupno pianina Wurlitzer? Postaram się przedstawić Ci najważniejsze cechy oraz ciekawostki dotyczące instrumentów klawiszowych produkowanych przez firmę Wurlitzer.
Spis treści
- Zarys historyczny Marki Wurlitzer
- Czym charakteryzują się pianina Wurlitzer?
- Ile są warte pianina Wurlitzer?
- Czy warto kupić pianino Wurlitzer?
- Podsumowanie
- Dodatek – Numery seryjne Pianin Wurlitzer
1. Zarys historyczny Marki Wurlitzer
Wurlitzer Company powstała w USA w 1856 roku. Założył ją Franz Rudolph Wurlitzer, imigrant niemieckiego pochodzenia. Jego rodzina od lat zajmowała się produkcją i sprzedażą instrumentów muzycznych, dlatego Rudolph już na wstępie swojej działalności miał doświadczenie, które przyczyniło się do sukcesu rynkowego jego firmy. Początkowo instrumenty oferowane na sprzedaż były sprowadzane z Niemiec. Po podpisaniu kontraktu z armią amerykańską, firma Wurlitzer stała się jej głównym dostawcą instrumentów muzycznych takich jak bębny czy trąbki.
Produkcja pianin Wurlitzer rozpoczęła się w USA w 1880 roku. Ich fabryka mieściła się w Cincinnati, później firma przeniosła się do Nowego Jorku. Tam również podjęto się produkcji organów kinowych, zwanych „The Mighty Wurlitzers”, które były wykorzystywane w celu wykonywania akompaniamentu muzycznego do filmów niemych podczas ich projekcji. W odpowiedzi na rozwój technologii, firma Wurlitzer poszerzyła swoją działalność o instrumenty automatyczne. Jednym z ich instrumentów był kultowy Wurlitzer Jukebox, szafa grająca, odtwarzająca wybrany utwór muzyczny z płyty winylowej po wrzuceniu monety. Szafy grające stały się ikoną amerykańskiej kultury konsumpcyjnej w latach 50 – miliony ludzi tańczyło do muzyki odtwarzanej w barach i w salach muzycznych.
Zarówno Rudolph jak i jego synowie – następcy w prowadzeniu rodzinnego biznesu, umiejętnie reagowali na zmiany i wymagania dotyczące rynku muzycznego. W 1935 roku pod szyldem Wurlitzer wprowadzono do sprzedaży pianino niewielkich rozmiarów, Wurlitzer Spinet Piano, jako wygodniejszą i korzystniejszą cenowo alternatywę dla dotychczas produkowanych instrumentów klawiszowych. Jedną z innych, późniejszych nowinek w ofercie firmy było Elektryczne Pianino Wurlitzer produkowane od 1954 do 1984 roku. Były one produkowane początkowo w fabrykach w mieście Corinth, Mississippi, a następnie w DeKalb, Illinois i później w Logan, Utah. Najpopularniejszym z modeli pianin elektrycznych tej firmy był Wurlitzer 200a. Elektryczne Pianino Wurlitzer zyskało popularność wśród wielu muzyków zajmujących się muzyką rozrywkową. Wykorzystywali je w swojej twórczości światowej klasy zespoły lub artyści, tacy jak: Ray Charles, Joe Zawinul, Elton John, Joni Mitchell, Norah Jones, The Beatles, Queen, Pink Floyd, Vulfpeck.
Koncepcja budowy tych instrumentów, jest w pewnym stopniu porównywalna do elektrycznych instrumentów klawiszowych marki Rhodes. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje wiele znacznych różnic pomiędzy instrumentami Wurlitzer i Rhodes. Są to różnice dotyczące m.in. brzmienia oraz sposobu generowania dźwięku; każdy z tych instrumentów jest charakterystyczny na swój sposób. W późniejszym czasie, elektryczne instrumenty klawiszowe zostały wyparte przez instrumenty elektroniczne (pianina cyfrowe, syntezatory). Choć na uwagę zasługuje fakt, że istniejące egzemplarze Wurlitzer’a lub Rhodes’a do dziś cieszą się popularnością wśród muzyków. W 1988 firma Wurlitzer została kupiona przez Baldwin Piano Company. Firma Baldwin sprzedawała pianina marki Wurlitzer do 2009 roku.
2. Czym charakteryzują się pianina Wurlitzer?
Co można powiedzieć o akustycznych pianinach i fortepianach tej marki? Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na fakt, że są to instrumenty średniej klasy, przeznaczone przede wszystkim dla początkujących, do użytku domowego. Natomiast zaletą pianin Wurlitzer jest niewątpliwie ich wytrzymałość – są to porządne i solidnie wykonane instrumenty. Pomimo tego, że w porównaniu do topowych marek, pianina Wurlitzer wypadają dość przeciętnie, odegrały one ważną rolę na rynku masowym. Dzięki przystępnej cenie, przyciągnęły wielu Amerykanów, których nie było stać na kupno droższego instrumentu. Warto zwrócić uwagę, że w czasach początków firmy Wurlitzer, rynkowe ceny instrumentów były skrajnie wysokie. Po przejęciu Wurlitzera przez firmę Baldwin, pianina marki Wurlitzer nadal były produkowane jako instrumenty średniej klasy.
3. Ile są warte pianina Wurlitzer?
Zakres cenowy akustycznych pianin Wurlitzer w dobrym stanie to mniej więcej od $600 za Spinet piano, do $1500 – górną cenę osiągają instrumenty typu Console piano. Należy jednak pamiętać że ceny poszczególnych instrumentów na rynku zależą od różnych czynników. W sytuacji, kiedy chcemy kupić albo sprzedać pianino lub fortepian topowych producentów np. Steinway albo Yamaha, znaczny wpływ na wysokość ceny instrumentu ma sam fakt, że mamy do czynienia z renomowaną marką. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pianina marki Wurlitzer, czy też wartości instrumentów klawiszowych innych marek, które nie są wydajnościowo i jakościowo „z pierwszej ligi”. W przypadku tego typu instrumentów, cena zależy przede wszystkim od ich faktycznego stanu, wieku i oczywiście od tego, ile kupujący finalnie jest skłonny zapłacić za dany instrument.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki Wurlitzer dostępną na naszej stronie.
4. Czy warto kupić pianino Wurlitzer?
Warto zwrócić uwagę, że trochę niższa wydajność pianin Wurlitzer, i co za tym idzie, korzystniejsza cena, w wielu przypadkach może być atutem tych instrumentów. Kiedy zaczynamy swoją przygodę z pianistyką, często ciężko przewidzieć, czy faktycznie pójdziemy w rozwój muzyczny na poważnie. Dotyczy to również uczniów szkół muzycznych, bowiem nie wszyscy z nich wiążą swoją przyszłość zawodową z muzyką – wielu rezygnuje z kontynuacji nauki. W praktyce, niestety często bywa, że trud i praca, które trzeba włożyć w regularne ćwiczenie na instrumencie, potrafią zniechęcić wielu z nas do grania. Dlatego, kupno drogiego pianina na wejściu, może w niedalekiej przyszłości okazać się sporym nietrafionym wydatkiem. Pianino Wurlitzer w dobrym stanie jako instrument do nauki powinno w zupełności spełnić wymagania początkujących adeptów pianistyki. Oczywiście zawsze warto pamiętać o podstawowych kwestiach związanych z utrzymaniem pianina w dobrej kondycji, takich jak regularne strojenie u wykwalifikowanego stroiciela, czyszczenie instrumentu, zapewnienie w miarę możliwości stałej temperatury i wilgotności powietrza oraz systematyczne granie. Zadbane pianino w dobrym stanie, w przypadku sprzedaży prędzej przyciągnie potencjalnych zainteresowanych.
5. Podsumowanie
Bogata historia Firmy Wurlitzer ukazuje trendy i kierunki rozwoju w przemyśle muzycznym. Jeśli chodzi o akustyczne pianina i fortepiany tej marki, choć nie należą do tych najwyżej cenionych, mają swoją wartość i miejsce na rynku muzycznym.
Poniżej zamieściłem listę numerów seryjnych powiązanych z rokiem produkcji instrumentu.