Fortepian to niezwykle ciekawy instrument. Potrafi ważyć nawet pół tony, składa się z ponad 12 000 części, a napięcie jego strun wynosi między 15-30 ton! To tylko niektóre z wielu fascynujących faktów na temat tego instrumentu, które nie zawsze są powszechnie znane. Poniżej przygotowaliśmy 6 kolejnych, ciekawych rzeczy na temat Twojego fortepianu, których możesz jeszcze o nim nie wiedzieć.

1. Ile klawiszy ma pianino?

Najczęściej pianina i fortepiany akustyczne mają standardowo 88 klawiszy, ale niektóre starsze modele mają mniej klawiszy zazwyczaj jest ich 85. Chociaż powszechnie wiadomo, że niektóre pianina mają mniej niż 88 klawiszy, nie jest powszechnie znane, iż niektóre z nich mają więcej klawiszy. Producent fortepianów Bosendorfer produkuje fortepiany z dodatkowymi klawiszami. Mają w swojej ofercie na przykład fortepiany koncertowe, Bosendorfer 290 Imperial i Bosendorfer 225, które mają odpowiednio 97 i 92 klawisze dodane do obszaru basu klawiatury. Jest też Stuart and Sons, który produkuje fortepiany ze 102 i 108 klawiszami.

2. A ile pedałów jest w pianinie?

Tutaj też jest różnie. Mniejsze pianina, takie jak konsole lub małe studyjne, mogą mieć tylko dwa pedały. Większe pianina oraz fortepiany mają zazwyczaj 3 pedały ale to też nie jest reguła. Więcej o tym temacie dowiesz się z naszego artykułu o różnicach i podobieństwach między pianinem a fortepianem.

3. Ile oktaw ma fortepian?

Typowy fortepian z 88 klawiszami może grać do 7 oktaw. Jednak jeżeli posiada dodatkowe klawisze, to dzięki nim zyskuje dodatkowo 2 do 3 oktawy! To zdecydowanie najszerszy zakres spośród wszystkich instrumentów muzycznych. To sprawia, że ​​fortepian jest chyba najbardziej wszechstronnym instrumentem.

4. Czy muszę nastroić pianino po przeprowadzce?

Myślisz o przeprowadzce swojego pianina? Zerknij na nasze wskazówki aby była to miła i przyjemna czynność. Co do strojenia pianina po przeprowadzce to jest ono potrzebne ale nie od razu po wniesieniu do nowego miejsca. Konieczność takiego strojenia ma mniej wspólnego z faktycznym ruchem instrumentu, a więcej z warunkami, jakie napotka pianino w nowym miejscu. Nowe miejsce będzie miało inną temperaturę i wilgotność, schematy przepływu powietrza itp., co wpłynie na strojenie samego instrumentu. 

To kiedy nastroić pianino po przeprowadzce?

Choć kuszące jest nastrojenie pianina natychmiast po przeprowadzce, to warto zaczekać przynajmniej tydzień. Pianino przez ten czas zaaklimatyzuje się i da nam wyobrażenie o tym, jak duży wpływ na jego strojenie miała zmiana miejsca.

5. Dlaczego na białej klawiaturze są czarne klawisze?

ile klawiszy ma pianino

Istnieje kilka hipotez wyjaśniających ten dobór kolorów na klawiaturze. Jedna z nich głosi, że miało to pomagać pianistom w grze na fortepianie. Czarne klawisze mają na celu wizualne podzielenie klawiszy tak, aby pianiści mogli łatwiej się zorientować, na którym klawiszu się znajdują. Rozmieszczenie czarnych klawiszy synchronizuje się z oktawami i sprawia, że ​​granie na pianinie jest znacznie łatwiejsze. Według kolejnej hipotezy czarne i białe klawisze wzięły się stąd, że fortepiany były budowane głównie z hebanu i kości słoniowej, które naturalnie miały te kolory. Ciekawym faktem jest to, że kluczowe kolory faktycznie były odwracane. Białe klawisze były kiedyś czarne, a czarne były białe! 

6. Ile lat ma mój fortepian? Czy na ramie znajdę rok jego produkcji?

Zdarza się że na ramie fortepianu odnajdziemy wygrawerowany rok. Nie jest to jednak rok produkcji konkretnego instrumentu lecz rok założenia firmy. Wiek pianin i fortepianów jest zawsze “zakodowany” w numerze seryjnym. Im ten numer jest mniejszy tym instrument powinien być starszy. Znalezienie numeru seryjnego zazwyczaj nie sprawia większych problemów, miejsca w których możesz go szukać znajdziesz w naszym artykule


Może Cię zainteresują podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *